Každý růst má své limity

Každý růst má své limity

Marketing strategy & growth hacking

Marketing je klíčovým nástrojem pro škálování produktu a řízení růstu firmy. Skokově rostoucí prodeje nemusí vždy znamenat skokově rostoucí revenue. Stejně tak neustále rostoucí výdaje na marketing nemusí nutně znamenat růst firmy.

Alfa a omega marketingové strategie je tedy správné určení mantinelů, rozložení investice a odhad rizika. Analýza marže a struktury produktová portfolia je v tomto případě dokonce důležitější, než určení správné cílové skupiny. Zbytek je už jen určení kanálů a trocha kreativity. V čem ale spočívá kouzlo dobré marketingové strategie?

Pro nás v KONTRA je byznys tak trochu oxymoron. Na jednu stranu, umění byznysu spočívá ve škálování. Tedy v tom nacházet jiné zdroje, než je váš vlastní čas aby vám vydělávaly, zatímco spíte. Na druhou stranu, často radíme podnikatelům, ať si sami nastaví limity. Mnoho podnikatelů totiž ve skutečnosti netuší, že jediné co chtějí je vytvořit si pracovní místo s velkou svobodou rozhodování. Fajn, my jsme to vlastně udělali taky. Byznys model KONTRA není škálovatelný - je limitovaný časem několika lidí v malém týmu.

Ovšem - aktuální stav spotřebního zboží je v šíleném stavu. Hodnoty produktu jak kvalita a výdrž upadají a klíčovými se stávají hodnoty marketingu (značka) a ceny, které jsou nejčastějšími motivátory nákupu. Vidíme to na tom, že mnoho “úspěšných” společností “roste” ale přitom se dají těžko považovat za finačně či zákaznicky úspěšné. Elektrické koloběžky Bird mají valuaci 1 miliardu amerických dolarů a lidé je na ulicích Los Angeles ze vzteku zapalují. Považujete to za úspěšný růst?

My ne. Takže jestli jsou vaším vzorem, bude lépe, když půjdete za někým jiným. Stejně tak vám nepomůžeme spustit kampaň na Black Friday. O tom ale více v našem článku.

Mnoho lidí v marketingu či kreativě používá rčení “sky is the limit”, No, ve skutečnosti opravdu je, protože když se hodně oteplí, můžeme všichni na náš marketing zapomenout.

V KONTRA razíme cestu udržitelného marketingu. Dokonce nedávná harvardská studie dokázala na celosvětových datech, že udržitelné společnosti se lépe obchodují na burze. Přečtěte si o tom více.

Pro nás marketing znamená vytvářet udržitelný růst.

Co je součástí marketingové strategie?

 • Rozložení investice

 • Nastavení marketingových cílů a return on marketing investment (ROMI)

 • Budget split a alokace jednotlivých částí rozpočtu ve vztahu k prioritním cílům

 • Predikce potenciálních výsledků

 • Strategie k dosažení cílů

  • Modelování cílových skupin

  • Určení kanálů a jejich afinity

  • Určení klíčových sdělení, benefitů, painspots a unique selling proposion

  • Mechanika kampaně v kanálech (funnels)

  • Kreativní koncepty kampaně

  • Mediaplan + activity plan

  • Návrhy měření výkonu kampaně

 • Doporučení dodavatelů nebo asistence při sestavení týmu

  • Briefing dodavatelů či týmu

 • Dohled nad exekucí kampaně a průběžné konzultace

Orientační čas a cena: Marketingovou strategii jsme schopni stihnout za zhruba 12 dní práce. Většinou se ale čas i cena odvíjí od velikosti marketingové investice, kterou je potřeba ve strategii zpracovat. Pak se honorář pohybuje v rozmezí 4 až 6 % celkového alokovaného rozpočtu na marketing, minimálně ale 140 000,- CZK.

Kdo u nás navrhuje marketingové strategie? Podívejte se:

Potřebujete naplánovat marketing? Ozvěte se nám:

 

Někteří z klientů, kterým jsem pomáhali nastavit marketingovou strategii:

diao-darius-494045-unsplash.jpg

Potřebujete pomoci s exekucí kampaně?

Nebuďte zlý klient a nechte to na nás. Pomůžeme vám s výběrem členů týmu či reklamní agentury. Budeme jejich sparring partnerem namísto vás, zatímco vy můžete být stále ten oblíbený a hodný klient.