#KONTRAClimatechange

Bojujeme komunikací proti změně klimatu.

Malá, ale výkonná divize studia KONTRA, která se specializuje na evidence based komunikaci.

Jsme agentura, která nabízí komunikační služby firmám i organizacím, jež se aktivně zasazují o transformaci společnosti k udržitelnosti, rozvoj bezuhlíkového a cirkulárního hospodářství a ochranu přírody. Děláme strategie, digitální kampaně, media relations, tvoříme videa a designujeme reklamu. Děláme komunikaci, která jde přímo do srdce ale je založená vždy na faktech.

Za dvanáct měsíců naší práce jsme dostali do médií více než 600 článků v hodnotě přes 220 milionů czk a zasáhli populaci Česka více než 11x. Podívejte se:

 
 

Showreel

Deník našeho prvního roku v komunikaci klimatu. Celkem tři roky jsme v Česku zajištovali strategickou komunikaci pro European Climate Foundation a radili s kampaněmi dvacítce environmentálních organizací.

 

Podívejte se na naše případové studie:

Lékaři za zdravé srdce Evropy

Vzhledem k tomu, že se pandemie koronaviru stala v roce 2020 klíčovým motorem komunikace napříč celou společností, zdraví se stalo převládajícím zájmem většiny veřejnosti. Tak jsme se rozhodli, že chceme využít této situace k propojení zdravotních dopadů těžby a spalování uhlí v České republice a vytvořit impuls pro první zapojení lékařské komunity do klimatické kampaně.

Kampaň byla načasována kolem krajských voleb 2020, které se konaly i v uhelných regionech, kde často kandidují lékaři.

V neposlední řadě hrála roli skutečnost, že různé vědecké studie spojily znečištění ovzduší se zhoršenou reakcí na covid-19.

 

Kampaň k energetické krizi na podzim 2021

Ještě před Ruskou invazí na Ukrajinu začali v Česku a velké části Evropy stoupat strmě ceny energií již na podzim 2021. V říjnu 2021 to vedlo dokonce ke krachu několika distributorů energií v čele s Bohemia Energy. Okolo 700 tisíc domácností a firem bylo v ten moment zasaženo energetickou chudobou. Většina z nich totiž byla nucena přejít k tzv. dodavateli poslední instance a musela začít platit zálohy dané aktuálními tržními cenami. V praxi to znamenalo 300% nárůst nákladů pro desetinu české populace. Cílem komunikační kampaně bylo v první řadě identifikovat postižené a přesvědčit vládu k cílené pomoci. Zároveň se rozjela osvětová kampaň poukazující na příčiny zdražení a vyvracející mýty, že za ním stojí zdražení emisních povolenek.

 

“20 let jsme tu propagovali problém globálního oteplování. Nyní je načase propagovat i řešení. A transformace k udržitelnosti je řešením hned několika problémů. Bezpečnostním, protože snižuje závislost na nepřátelských režimech a jejich dodávkách surovin jako je ropa. Je řešením ekonomickým, protože obnovitelná energie snižuje ceny spotřebitelům. Zdravotním, protože díky ukončení spalování fosilních paliv budeme mít čistší ovzduší. A v neposlední řadě, je řešením změny klimatu. Díky nižším emisím zajistíme větší biodiverzitu a lepší životní podmínky pro generace našich dětí.”

— Adam Ondráček, zakladatel studia KONTRA

Naše komentáře:

  • Je čas transformovat energetiku, ruský fosil by měl být pro Česko v EU výzvou

    Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě stagnuje. Poukazuje to na jednu nebezpečnou vlastnost převažujícího českého vztahu k Evropské unii. Dokud se nedomluvíme na cíli, neuděláme ani ťuk. České předsednictví EU nám vzhledem k neklesající spotřebě fosilních paliv z Ruska dává vhodnou příležitost opustit perspektiv cílů a začít změny konečně realizovat.

    Finmag, 13.6.2022

  • Každý by chtěl žít v Bruselu

    Až na to, že asi ne. Představte si to. Je středa, půl dvanácté večer. Sedíte po několikátém silném belgickém pivu nad hranolkami a fascinovaně sledujete všechno to mezinárodní hemžení okolo. Vedle vás sedí pár, kdy on mluví italsky a ona francouzsky. Barman je Albánec a kamarád, co se za ním zastavil Srb. Všichni, které potkáte, od prodavačky přes policistu až po popeláře, mluví valonsky, vlámsky, francouzsky a anglicky. Ideál městského liberála. Teda alespoň jak já jsem vše sledoval tento týden. A jak malej kluk jsem se tetelil z toho, co na první pohled vypadá jako ráj na zemi.

    Deník, 10.3.2022

  • Lidstvo potřebuje objevit ufouny. Nebo dostat více žen do politiky, jinak se tu uvaříme

    (…) Zbývají nám tedy jenom dvě věci, jak zachránit budoucnost lidstva na planetě Zemi. Prvním je, že konečně objevíme ufouny, začneme se jich bát a celá planeta Země se proti nim spojí v typické, mužské, soutěži. V rámci zachování kompetitivní soutěže s emzáky zvládneme snížit emise a zastavit zrychlování globálního oteplování možná i dřív, než v roce 2030.

    Tou druhou možností je, že dostaneme více žen do politiky a vedení společnosti. Díky tomu začneme spolupracovat, namísto toho abychom soutěžili, kdo poslední odloží kolty. I když totiž budete nejzdatnější pistolník, až zůstanete sám na poušti, kolty vás nenasytí.

    Heroine, srpen 2022

  • Je načase vytáhnout svetr. Cože?!

    Ano, extrémní horka mohou mít za důsledek nevyspání a dokonce vidiny, jak nedávno upozornili vědci. Vzhledem k tomu, že v Česku jsou druhý týden třicítky, bylo by to pochopitelné. Ale vidíte dobře - je načase vytáhnout svetr. A první, kdo by si ho měl obléci je premiér Fiala.

    Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okupuje její východní a jižní území. Spolu s dvouletou pandemií koronaviru vytvořila geopolitická situace stav klimatické a energetické války.

    Hospodářské noviny, 29.7.2022

  • Úspěšná globální klimatická spolupráce není oxymóron. Ozonový režim je toho důkazem

    Letošní COP27 má dramatický závěr. Dva dny po oficiálním ukončení stále nebyla známá finální dohoda, která má posunout planetu zase o krok blíž k uhlíkové neutralitě a klimatické spravedlnosti. Otázkou nasnadě zůstává, zda je možné, aby se státy v otázce klimatu někdy shodly nebo jsou klimatické konference jen přehlídkou silných řečí bez odpovídajících výsledků. Pár dní před COP27 skončila v Montrealu další klimatická konference a ta se zdá být mnohem úspěšnější.

    Euractiv, 2.12.2022

  • Fond „ztrát a škod“ je jen částečným úspěchem klimatické konference COP27

    Závěry klimatické konference COP27 vzbuzují rozporuplné emoce. Na jedné straně jsme se přiblížili ke klimatické spravedlnosti, na straně druhé jsou závazky ke snížení emisí skleníkových plynů stále méně ambiciózní. Nerespektují tak urgenci, kterou vysílá nejen Mezivládní panel pro změnu klimatu, ale i regiony, města a lokální komunity. Vznik fondu „Loss and Damage” je tak sice historickým úspěchem mezinárodních vyjednávání, řešení klimatické krize ale nikam neposouvá.

    Ekonews, 25.11.2022

  • Vyhrát volby s ochranou klimatu nejde. S ochranou české krajiny ano, říká expert na komunikaci

    Green Deal Češi nesnášejí hlavně proto, že je z Bruselu, jeho jednotlivé části ale podporují. Stačí je zabalit do českých barev a kterýkoli politik má s nimi vyhráno, tvrdí Adam Ondráček, který se svojí agenturou Kontra věnuje poslední tři roky komunikaci klimatické změny.

    Ekonews, 5.1.2023

  • Je Česko energetickým srdcem Evropy, nebo spíše periferií Polska?

    Být srdcem Evropy je skvělé, ale nevyužíváme toho naplno. Jak by bylo jinak možné, že vlakový spoj Berlín–Vídeň Česko raději objíždí, protože je to rychlejší? Někde jsme zaspali. S úspěšným českým předsednictvím EU za námi ale máme obrovskou šanci nečinnost minulých vlád dohnat.

    Energetika a doprava jsou v Česku dva největší zdroje emisí, které oteplují planetu a způsobují změnu klimatu. Česká energetika je z 60 procent závislá na uhlí a plynu a doprava v Česku je zase závislá na neúplné síti nekvalitních dálnic a velké síti velmi pomalých železnic. Hustota železnic je ovšem v kontinentální Evropě v Česku vůbec největší. Jak je tedy možné, že dojet z Prahy do Ostravy, ať už autem či vlakem, trvá stejně dlouho jako letět do Madridu?

    Hospodářské noviny, 22.3.2023

  • Střední Evropa by mohla mít o třetinu levnější energii. Stačí posilovat přeshraniční energetická spojení

    Podle studie mají středoevropské země značný potenciál pro výrobu větrné a solární energie, který by mohl dosáhnout až 200 GW do roku 2030. To je ekvivalent stonásobku jedné jaderné elektrárny Temelín, píše Nikola Adamovská.

    Euractiv, 6.10.2023

  • Pár dobrých zpráv z ochrany klimatu do nového roku

    Náboženství a boj proti změně klimatu od sebe nemají tak daleko. V obou případech jde totiž o to, zda tomu věříte. Nehovořím nyní o vědeckých faktech, která jasně ukazují, že důvodem oteplování jsou průmyslové emise, které vypouští člověk. Hovořím o tom, že chcete-li se změnou klimatu něco udělat, musíte nakonec věřit v člověka, respektive v lidstvo, že to dokáže.

    Deník N, 8.1.2024

Chcete změnit svět? Tak začněte hned:

hello@wearekontra.com
00420 732 957 387

Opero
Salvátorská 8, Praha 1 - Staré Město, 110 00