Zastavit spalování fosilních paliv není úkol jen pro energetiky, ale i pro lékaře.

Třetinu elektřiny vyrobené spalováním uhlí Česko exportuje. Producenti energie tak na úkor zdraví lidí na Ústecku vydělávají miliardy.

 

Vzhledem k tomu, že se pandemie koronaviru stala klíčovým motorem komunikace napříč celou společností, zdraví se stalo převládajícím zájmem většiny veřejnosti. Tak jsme se rozhodli, že chceme využít této příležitosti k propojení zdravotních dopadů těžby a spalování uhlí v České republice a vytvořit impuls pro první zapojení lékařské komunity v měřítku do klimatické kampaně.

Kampaň byla načasována kolem krajských voleb 2020, které se konaly i v uhelných regionech, kde často kandidují lékaři.

V neposlední řadě to byla skutečnost, že se mezi pacienty začaly objevovat různé studie spojující zhoršené znečištění ovzduší se zhoršenou reakcí na covid-19.

Dokázali jsme to.

Česko opustí spalování uhlí dokonce dříve, než Německo. Již v roce 2033.

 

Českou republiku zasáhla pandemie koronaviru, stejně jako zbytek světa v roce 2020. Byl to rok, kdy měla česká vládní komise zaujmout stanovisko k datu ukončení provozu uhlí. Jak se pozornost v mainstreamu přesunula na zdravotníky, věděli jsme, že je to jediná možnost, jak dostat zákaz spalování uhlí zpět na stránky novin. Kampaň Hnutí Duha „Za zdravé srdce Evropy“ zapojila 66 špičkových lékařů jako signatářů otevřené výzvy vládě skoncovat s uhlím do roku 2030 a dosáhla hodnoty AVE v mediálním prostoru ve výši více než 29 000 EUR. Tváří v tvář kampani o pár měsíců později změnil ministr zdravotnictví postoj vlády, když veřejně prohlásil, že podporuje co nejrychlejší ukončení výroby uhlí, v roce 2030 nebo ještě dříve. Polovina vlády se pak postavila na jeho stranu a rozhodnutí o vyřazení uhlí nebylo přijato, zatímco doporučení uhelné komise bylo zdiskreditováno.

Cíl

Naším cílem bylo zdiskreditovat probíhající jednání v uhelné komisi zřízené vládou za účelem předkládání návrhů na termín vyřazení uhlí a přivést diskusi o postupném vyřazování uhlí do mainstreamových médií poukázáním na zdravotní dopady těžby a spalování uhlí a rámováním veřejná diskuse směřující k co nejčasnějšímu vyřazení uhlí (do roku 2030).

Kontext

Uhelná komise byla silně lobována ze strany vlastníků uhelných dolů a elektráren, členové zastupující ekologické skupiny nebyli opakovaně informováni nebo nebyli na jednání zváni. Český provozovatel sítě tajil své scénáře dekarbonizace, podle kterých je vyřazení uhlí do roku 2030 technicky možné (i bez jaderné energie) a uhelná komise se kvůli probíhající pandemii koronaviru sešla pouze dvakrát. Interní zdroje jasně naznačovaly, že rozhodnutí o vyřazení uhlí bude oznámeno na rok 2038.

 
 

Strategie

Strategií bylo najít zcela nové hlasy a úhly pohledu na to, jak těžba a spalování uhlí škodí společnosti.

Hnutí Duha shromáždilo obrovské množství faktů a čísel, které jasně dokazují škodlivé dopady těžby a spalování uhlí na lidské zdraví, spolu s novými studiemi prokazujícími zhoršenou reakci na covid-19 v oblastech s vyšším znečištěním ovzduší.

Poté jsme prozkoumali primární skupinu slavných lékařů, ukázali jim fakta a experti z Hnutí Duha vytvořili sérii webinářů. Tyto webináře vysvětlovaly nejen dopady spalování uhlí na kvalitu ovzduší a lidské zdraví, ale také to, jak může Česká republika transformovat svůj energetický systém, aby se do roku 2030 zbavila škodlivé těžby a spalování.

Následná kampaň byla poté zacílena na široká mainstreamová média spolu s digitální kampaní zaměřenou na oblasti nemocnic a zdravotnického personálu.

Co se pak stalo?

Komunikační studio KONTRA bylo zodpovědné za návrh strategie, realizaci scoutingu, rešerše a realizaci digitální kampaně. Navrhli jsme web, propagační video, propagované příspěvky na social media a plakáty a informační letáky do čekáren ordinací. Najali jsme PR agenturu Slash PR, která nám pomohla udělat pitching v mainstreamových médiích. Navázali jsme partnerství s IQvia, farmaceutickou poradenskou společností, která pro nás udělala direct mailovou kampaň a oslovila lékaře v uhelných regionech tím, že jim poslala tištěné materiály a plakáty.

 

Kampaň dosáhla svého cíle, vygenerovala mediální pokrytí v hodnotě více než 39 000 EUR, přičemž na celou kampaň bylo vynaloženo 14 000 EUR. Zasáhla celkem 57 % populace.

Kampaň angažovala 65 lékařů, kteří se stali signatáři výzvy vládě.

Mezi nimi špičkové osobnosti jako jsou chirurg Pavel Pafko, který operoval a zachraňoval bývalého prezidenta Václava Havla, Lukáše Pollerta, lékaře a zlatého olympijského medailistu v kanoistice nebo psychologa Radkina Honzáka spolu s mnoha pneumonology, geriatry a dalšími lékaři převážně sídlícími v uhelných regionech.

Digitální kampaň oslovila 117 000 lidí, z toho 78 000 z nich bylo zdravotnický personál ve velkých nemocnicích v uhelných regionech s více než 300 000 zobrazeními a 1 450 návštěvami webových stránek.

Jakkoliv konverzní poměr byl mnohem vyšší z mediálních kampaní, digitální kampaň pronikla do cílové skupiny a vytvořila hluboké povědomí o problematice.

Kampaň direct mailem oslovila 2 500 lékařů zaměřených na uhelné regiony s dopisy doručenými do jejich ordinací.

Následně jsme vybrali dalších 250 nadějných lékařů, kteří obdrželi propagační tiskoviny - letáky a plakáty k vyvěšení do svých ordinací.

 
 

Politický výsledek

Nakonec jsme dva měsíce po kampani poslali reportéry magazínu Euractiv k rozhovoru s ministrem zdravotnictví. V rozhovoru byl konfrontován s kampaní 65 lékařů, kteří žádali o co nejrychlejší vyřazení uhlí z energetického mixu. Ministr zdravotnictví se připojil k jejich postoji a jasně požádal vládu o vyřazení uhlí v roce 2030 nebo dříve. Poté se k němu připojili ministr zahraničí, ministr životního prostředí a několik dalších, což vedlo k tomu, že polovina vlády požádala o ukončení provozu uhlí v roce 2033 nebo dříve. Pozice uhelné komise pak byla pouze vzata na vědomí, vládou neprojednaná a vládní pozice se posunula směrem k dřívějšímu vyřazení uhlí v roce 2033.

 
 

Webové stránky iniciativy

Previous
Previous

Komunikační strategie pro integraci Ukrajinců v ČR

Next
Next

Kampaň k energetické krizi