Zvyšování povědomí o vlivu fosilních paliv na vysoké ceny energií v České republice

Situace

V září 2021 začaly ceny energií růst v celé Evropě, nejvíce v zemích střední Evropy. K této situaci došlo především v důsledku zvýšené poptávky po plynu v jihovýchodní Asii s rozjezdem povánoční poptávky po průmyslových výrobcích.

Vzhledem k tomu, že středoevropský a zejména český energetický mix je založen na fosilních palivech (plyn a uhlí tvoří více než 60 %), došlo již během podzimu 2021 k velmi prudkému nárůstu cen, který přinutil několik českých distributorů energií zkrachovat a zasáhl téměř 10 % obyvatelstva (700 000 domácností a firem) a vytvořil širokou politickou krizi, neboť zákazníci těchto distributorů byli nuceni stát se zákazníky tzv. dodavatelů poslední instance - několika vybraných velkých distributorů, jejichž ceny v tomto případě nejsou regulovány. To znamenalo, že více než 1 000 000 lidí okamžitě zaznamenalo zvýšení účtů za energie o 200-300 %.

Řada politických představitelů a fosilní lobby začala okamžitě z vysokých účtů za energie obviňovat cenu ETS.

To byla jen předehra k ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, která vedla k ještě vyššímu růstu cen energií.

Cíle

V této situaci bylo nezbytné rychle komunikovat jak s rozhodovacími orgány, tak s dotčenými domácnostmi:

  1. Jak pomoci postiženým domácnostem

  2. Vysvětlit jak tato situace vznikla a že systém emisních povolenek zde není na vině, naopak ceny energií ženou nahoru fosilní paliva.

Analýza dat a lokalizace občanů ČR postižených energetickou chudobou


S rychlou pomocí digitálních analytiků se nám podařilo lokalizovat osoby postižené úpadkem dodavatelů energií. Provedli jsme analýzu na základě dat ze září a října 2022 ve vyhledávačích (Google a Seznam) a identifikovali regiony, kde byli lidé nejvíce postiženi. V listopadu 2022 nebyl ani český energetický regulační úřad schopen poskytnout české vládě a ministerstvům údaje o tom, kde se postižení lidé nacházejí.

Nárůst vyhledávaných výrazů: "dodavatel poslední instance" (fialově), "ceny energií" (zelená), "cena plynu" (žlutá), "zemní plyn"(oranžová) v Česku, podzim 2021:

Zveřejnění analýzy a doporučení politikům


Tato analýza byla ve spolupráci s organizacemi Budovy21 a Svazem moderní energetiky komunikována prostřednictvím tiskového brífinku 12.12.2022 celostátním médiím.

Byl vypracován policy paper obsahující výzvy a měření, jak rychle pomoci postiženým lidem, jak se vyhnout podobným situacím v budoucnu snížením energetické náročnosti pomocí úspor energie a jak rozložit rizika využitím obnovitelných zdrojů energie.

Policy paper a a zveřejnění analýzy vytvořily velký dopad. Dosáhli jsme celkem 22 mediálních výstupů v objemu mediální hodnoty AVE přes 225 mil. CZK a GRP 600 %.

(GRP = gross rating point, kumulativní penetrace populace 15+).

Osvětová kampaň

Věděli jsme, že online analýza nám dává skvělou příležitost zaměřit se přesně na ty, kterých se ztráta dodavatele dotkla. Navrhli jsme scénáře a vytvořili propagační video, v němž jsme vysvětlili původ vysokých cen spočívající v návratu postcovidové ekonomiky, poptávce z Číny a geopolitických zájmech Ruska. Divákům jsme také poskytli tipy, jak se před budoucími cenami ochránit.

Cílem digitální kampaně bylo oslovit občany dotčené energetickou chudobou ve vybraných regionech. Pilotní kampaň dosáhla 376 000 zhlédnutí a více než 951 000 impresí.

Previous
Previous

Lékaři za zdravé srdce Evropy

Next
Next

Broumovská cesta