Zkusili jsme udělat značku a vizuální identitu s pomocí umělé inteligence. Jak to dopadlo?

BYRO.WORKS

Studio KONTRA oslovili na podzim 2022 organizátoři Festivalu kreativní byrokracie s prosbou o pomoc. Potřebovali definovat strategii a postupně designovat identitu organizace, která bude v Česku sdružovat kreativní lidi pracující ve veřejné správě. 

Tak jsme to potichu uprostřed nejvyššího hypeu okolo umělé inteligence zkusili s ChatGPT. Jak to dopadlo? Potvrdilo se to, co platí pro design, veřejnou správu i jakoukoliv další lidskou činnost. Kvalitní zadání produkuje kvalitní výstupy. Přečtěte si, jak to celé probíhalo.

Možná si říkáte, proč by úředníci měli být kreativní? To si tam malujou zatímco čekám až pípne moje pořadové číslo? Není to úplně tak, jak si myslíte.

V první řadě, lidé pracující ve státní správě nejsou jen úředníci, kteří razítkují, kontrolují a archivují lejstra na pobočce. Ve skutečnosti je na přepážce viditelná jen špička ledovce. Ve městech, jejich městských částech, na ministerstvech nebo regulačních úřadech musí být lidé, kteří nastavují pravidla, jež jsou příliš detailní na to, aby se jim věnoval zákon. Musí tam být lidé, kteří rozhodují, jak se bude nakládat s údržbou veřejného prostoru nebo povolovat, zda si váš soused může na pozemku postavit rozhlednu. To, jestli máte pocit, zda to dělají dobře nebo špatně, nechme bokem.

Kreativní byrokrati

A teď proč tito lidé musí být kreativní. Drtivá většina našich zákonů a úředních nařízení není nová. Jsou to často upravené zákony či směrnice z 90. let či dříve. A i kdyby byli novější, je to jedno - svět se mění čím dál rychleji. Ve skutečnosti tak rychle, že centrální instituce, které pravidla a regulace tvoří, na ně ve své těžkopádnosti nestíhají reagovat. Je to celosvětový jev. V knize Thank You for Being Late například Thomas Friedman ukazuje jasně, že kvůli postupujícímu globálnímu oteplování a neustále se zvyšujícímu tlaku došlo k sérii revolucí, pro které se vžilo označení Arabské jaro. Zvyšující se sucho v rurálních oblastech severní Afriky a Blízkého Východu donutilo přijít lidi z regionů do centrálních měst, kde trpěli vykořeněním a nezaměstnaností. To postupně vedlo k společenským problémům a střetům s původním obyvatelstvem měst. V Sýrii například docházelo i ke konfliktům mezi bohatými etnickými skupinami žijícími ve městech a příchozími vesničany. Tyto konflikty ve výsledku vedli k pádu několika politických lídrů a masivní uprchlické vlně do Evropy. Proč? Protože centrální vlády nedokázali dostatečně rychle reagovat na změnu. 

A přesně takto rychle se odehrávají změny okolo nás. Zůstaneme-li u příkladu klimatické změny a veřejné správy, trávníky ve městech schnou rychleji a musí se sekat výrazně méně, než říkají vnitřní předpisy. A pouze kreativní úředník dokáže myslet mimo mantinely starých nařízení a řešit problémy a výzvy ve prospěch občanů a společnosti. Doslova musí myslet outside-the-box. 

Zadání nebo prompt?

Zeptali jsme se tedy Chat-GPT, jak by značku pro takové úředníky postavil. A umělá inteligence odpověděla. Namísto aby nám vyplivla značku, stalo se to, co jsme očekávali. Řekla si o lepší zadání:

A taky jej dostalo. Pro Byro jsme v předchozím procesu vytvořili definici uživatelů a jejich potřeb. Vybrali jsme pečlivě tone of voice, vytvořili zadání pomocí brand commitment matrix  a napsali brand story.

BYRO.WORKS

Brand story

Jeden za všechny, všichni za občana!

Svět se změnil. Za jednu generaci jsme se posunuli od televize k virtuální realitě. Od faxu k digitálním podpisu. Vidíme to všichni a nejvíce je to vidět v české veřejné správě. Tam totiž často musí člověk tisknout elektronickou žádost, aby získal vyjádření od vlastních kolegů sedících na konci chodby. Český úředník to nemá lehké. Tedy ten, který to myslí se státem dobře a chce, aby fungoval pro občana. Čím lepší práci odvádí, tím víc dostává naloženo. Zatímco nekonečné výmluvy na ostatní resorty a jinou agendu vás pustí domů ve čtyři.

A přesně pro vás, kdo chcete českou veřejnou správu posouvat k lepšímu, jsme založili BYRO. Jsme lidé veřejné správy, stejně jako vy. A děláme to pro lidi, jako jste vy. Nabízíme možnost setkávání se, sdílení zkušeností, vzdělávání i mentoringu. Připravujeme festival. Podporujeme inovace, digitální transformaci, rozmanitost, rovné příležitosti a respekt ke kolegům a kolegyním.

Chceme ukázat jeden druhému, že na to nejsme sami. I když to tak může od vašeho stolu vypadat. Přidejte se k nám a společně změníme českou veřejnou správu k lepšímu. Pro nás, pro všechny.

Barevná tonalita značky

Jak se ukázalo, kvalitní strategie a zadání je nutné ať už pro umělou, či lidskou inteligenci. A chatGPT se rozjel. Požádali jsme jej o barevnou tonalitu značky:

Design concepts

Na toto zadání zareagoval ChatGPT dalším krokem, který označil v základním vlákně. Ideace designových nápadů. Zde jsou a k nim naše realizace:

Explikace logotypu

Logotyp BYRO se mírně podobá státnímu znaku. Obrys erbu státního znaku je schválně upravený poměrově, aby připomínal čtverec, tedy box. A právě outside-the-box se pohybuje druhý prvek a to kruh komunity tvůrčích lidí ve veřejné správě, který představuje organizace BYRO. Překračuje čtverec a rozšiřuje jej o nové inovace a kreativní přístupy. 

Tento přístup nám ve skutečnosti potvrdil o ChatGPT, který podobný koncept vyprodukoval na základě zadání výše…

Byro brand made by KONTRA & AI

Branding > Blanding

Používání umělé inteligence nás přivádí k původní myšlence, která se promítá tvorbou identity všude na světě dávno před příchodem AI. Již před ním totiž došlo ke spojení všech mozků do jednoho velkého - a to díky internetu a vzájemné inspiraci. Ve skutečnosti ale mají designéři tendenci pohybovat se v uzavřené bublině dalších designérů, což postupně omezuje počet nových vstupů, zadání a elementů. Výsledkem byl blanding

Blading označuje období, kdy velký počet globálních značek začal vypadat stejně. Vychází ze spojení anglických slov brand (značka) a bland (uhlazený, nemastný-neslaný). Po pár letech se i Burberry vrátilo ke svému původnímu zdobnému logotypu. 

Naše kreativita je závislá od rámců, která nám byly dány. Počínaje výchovou či vzděláním nebo naší vlastní historií. Pokud jste na několika značkách používali podobný font, budete ho velmi pravděpodobně chtít použít znovu. 

Další rámce jsou nám vnuknuté — od briefu přes zdroje, které je možné na danou zakázku alokovat. Kreativita, kterou vyvinete během tří dní je jiná, než když na tvorbu budete mít tři týdny. A ano, kreativita nevzniká pod tlakem ale naopak když “nemáte co dělat” a vaše mysl se může toulat. O tom ale zase více tady.

Třetím rámcem je naše vlastní uvažování, které zpravidla nastaví rámec v konkrétním formátu, médiu a stylu, který je výsledkem všech zmíněných rámců.

Je pochopitelné, že většina z nás se na řešení úkolu vrhne s tím, že aby splňoval všechny rámce, musí se pohybovat zhruba zde. Stejně jako ChatGPT, jehož rámec je znalost informací na internetu do roku 2019.

Část z nás se rozhodne z obavy před tím, aby se uzavřela do rámců je schválně negovat a ustřelit od nich co nejdále. Výsledek pak bude vypadat takto ale nebude fungovat:

Pár z nás se pokusí zadání vyřešit tak, abychom byli co nejblíž všem mantinelům ale zároveň se jich nutně nedrželi. Řešení ale bude z pohledu zadavatele stále mimo brief:

Ovšem v tomto momentě nejste tak daleko od toho, abyste si uvědomili to klíčové. Že řešení je ve skutečnosti nástroj, jak mantinely v zadání (a tím pádem v myšlení) posouvat:

This is KONTRA.

Jak říkáme: kreativita je odvaha začít na prázdné stránce. Ne vycházet z inspirací a doporučení ostatních.

Své rámce si můžeme rozšiřovat jen tím, co nás dělá lidmi. Emocemi, sny, zážitky a novými poznatky, které ne nutně souvisí vždy s tím, na čem pracujeme. A to umělá inteligence (zatím) neumí.

Příkladem může být mapa londýnského metra z roku 1908. Logicky (jeden z rámců zmíněných výše) ji autor tehdy nakreslil na pozadí stávající geografické mapy Londýna.

Ve 30. letech 20 století ale začaly mapy metra po světě vypadat výrazně jinak. Co se mezitím stalo? Objevil se designér jménem Harry Beck. Ten totiž geniálně vyřešil zapeklitý problém orientace v londýnském metru tím, že drtivou část nepodstatných informací vyhodil. Včetně přesné vzdálenosti mezi jednotlivými stanicemi. Naopak vyzdvihnul informace, které jsou pro cestující klíčové — linky, zastávky a přestupy ve svojí vzájemné poloze. Navíc se všechny směry linek pohybují pouze v horizontální, vertikální a diagonální linii. Jako orientační bod přidal i řeku Temži. V každém městě se totiž drtivá část lidí orietuje podle své polohy k řece. Kromě Brna.

V roce 2010 se stala ještě jedna věc. Ethan Marcotte redesignoval web The Boston Globe tak, aby se mohl zároveň zobrazovat na počítači i smartphonu. Poprvé se ujal termín responzivní web. Od té doby jsou takové snad všechny weby.

Přelom tisíciletí byl zdrojem rozšíření fenoménu globalizace. Zatímco proti němu demonstrovaly masy lidí, přinášel na první pohled i benefity. Globalizovaný svět ale vlastně začal mnohem dříve — tím, že drtivá část dopravních podniků ve velkých městech přijala za svůj Beckův koncept zobrazování mapy metra.

Globalizace tedy přinesla každému z nás přístup ke stejným kulturním referencím. Počínaje tím, jak má vypadat mapa metra až po to, jak vypadá symbol pro wifi.

A protože dobré myšlenky se v době internetu šíří rychle, z globalizace se stal další z rámců, které potřebujeme v designu či strategickém uvažování zpochybňovat. Nejenom totiž, že omezuje naši kreativitu, ale především vytváří očekávání. globalizovaný styl se totiž internetem šíří i k zadavatelům.

Myšlení rychlé a pomalé

Proč je to důležité? Odpověď je, jak už to tak bývá, v psychologii. Daniel Kahneman popsal v jeho knize Myšlení, rychlé a pomalé, dva systémy myšlení, ve kterých se pohybujeme. Nebudu vám je vysvětlovat, od toho je ta kniha. Důležité je vědět, že Systém 1 je něco jako výpočetní kapacita co běží na pozadí a má na svědomí například to, že nemusíte myslet na to, že máte dát blinkr když odbočujete v autě (i když některým by to bodlo). Systém 2 se spíná když potřebujete něco vyhodnotit. Jedním z efektů spolupráce mezi těmito dvěma systému je “cognitive ease”.

Velmi zjednodušeně řečeno, to co vidíte častěji a vnímáte častěji je pro vás jednodušší vyhodnotit a proto při vnímání používáte především Systém 1, ten který běží na pozadí. Výzkumy a experimenty dokázali, že vjemy které vídáte častěji vzbuzují pozitivní emoce a dokonce i drobné pohyby v mimických svalech. To je důvod, proč když vidíte fotku s s vaším milovaným se nevědomky usmějete. Zároveň jste v tomto případě jednodušeji náchylní k tomu nechat se ovlivnit mít zkreslené uvažování.

Jako příklad uvádí Kahneman, že jeli se ženou v noci po silnici a viděli hořící auto. Byla to pro ně nová věc a byli překvapení. Když ale o týden později jeli po té samé silnici a viděli hořet další auto, jejich překvapení bylo výrazně menší. Jejich Systém 1 si pro zjednodušení uložil to místo jako “silnici kde hořívají auta”.

A protože dnes a denně vídáme (jak designéři, tak jejich zadavatelé) jednoduchá typografická loga, naše reakce je, pochopitelně, pozitivnější na ně, než na cokoliv co posouvá hranice zadání.

Značka není to, co o sobě říkáte, ale jak se okolo vás lidé cítí

Docházíme ale k paradoxu. Jak je vidět jak z psychologie tak z designu, značky by se měli odlišovat. Lidé si totiž nebudou pamatovat jak se jmenujete, co jste říkali, ale jaký z vás měli pocit.

Jenomže. Když přijedete do cizího města, budete rádi za to, že poznáte kudy je východ z letiště. Slouží k tomu všude podobné značky. Budete rádi, že mapa metra je podobná té u vás doma.

Mají se tedy značky snažit o “stejnost” nebo “odlišnost”? Je to jednoduché — pokud jde o user interface, využívejte toho, na co jsou lidé zvyklí a podporujte “stejnost”. Ale vaše značka je mnohem více než interface. Ať už tím myslíme appku nebo knihkupectví. I v něm totiž vždycky nakonec budete potřebovat kasu, která bude vypadat jako kasa.

Značka musí být odlišitelná a zapamatovatelná. I kdyby to mělo být tím, co vám do vínku dala historie a možná se za to trochu stydíte. Máte velké uši? Dobře, tak si je dejte do loga, klientům dávejte dárkové XL balení ušních šťourátek a založte fond na podporu divokých fenků.

A stejně je to ve výsledku s umělou inteligencí i veřejnou správou.

Pokud chcete, aby něco fungovalo, musíte se držet toho, jak to dělají všichni. Pokud chcete, aby se něco zlepšovalo, nesmíte se bát vystoupit mimo zavedené rámce. 

A pokud chcete, abyste dostali dobrý výsledek, musíte mít dobré zadání. Je jedno, jestli je to logotyp, veřejná soutěž nebo náborový inzerát. Jaké je vlastně společenské zadání pro veřejnou správu v 21. století?

Credits:

Analýza a strategie: Adam Ondráček

Design & AI: Jan Petrmichl

Website: Eva Poštulková

Celý diagram práce v ChatGPT si můžete pro vaši metodologii a inspiraci prohlédnout zde.

Previous
Previous

Broumovská cesta

Next
Next

Institut Puls