Co se nám Pražáci kérujou do Frenu?

Řekla Adéla, když jsem ji oznámil, že se budeme ucházet o zakázku na vizuální styl Frenštátu pod Radhoštem. Oprávněně.

Případů, kdy se studio z velkého města vrhne do redesignu vizuální identity regionu či menšího města je mnoho každý rok. Na první pohled se zdají výtky logické - jak může někdo z druhé strany republiky porozumět tomu, co je pro nás typické?

Ve skutečnosti to tak není. Tvorba značky je v první řadě o psychologii a ta je stejná pro nás pro všechny. A teprve v druhé řadě o kontextu, jakkoliv důležitém. To nejdůležitější je ambice posunout komunikaci města na lepší level.

Představujeme dva návrhy, které jsme odeslali v říjnu 2023 do otevřeného výběrového řízení města Frenštát pod Radhoštěm. Sice nás nevybrali, ale oni si dosud nevybrali nikoho…

S úctou k městskému znaku si z něj po vzoru města Oslo bereme inspiraci pro vizuální identitu tak, abychom, dali tradičnímu symbolu moderní výrazové prostředky. 

Navržená vizuální identita vychází z barevnosti městského znaku a převádí ji na jednotlivé prvky a symboly, které následně používá jako ucelený vizuální jazyk. 

Hlavním symbolem zůstává zjednodušená postava Svatého Martina, sedící na stolci se všemi atributy tak, jak jsou na městském znaku. 

Zjednodušením dává identita prostor většímu užití barev a rozšiřuje tak možnosti komunikace a vyjádření. Větší barevná paleta nám dává možnost odlišovat od sebe jednotlivé městské instituce jen jejich kombinacemi. 

Doplňková barva “Strong purple” je inspirovaná místní rostlinou, která se nenachází nikde jinde než na svazích západních Beskyd. Oměj Tuhý Moravský je prudce jedovatá a vzácná rostlina, tzv. endemit, který nenajdete nikde jinde na světě. Narozdíl od rodáků z Frenštátu, kteří zanechali stopu až v dalekém Texasu.

A stejně jako v případě rodáků z Frenštátu, je Oměj Tuhá Moravská extrémně vzácná. Vždyť ji roste tolik, co lidí ve Frenu. Na světě jich je jen deset tisíc. 

Na každého z Frenštátu pod Radhoštem je tu jeden Oměj. 

A každý z nás by jej měl chránit, seč se dá. 

Zjednodušený motiv Svatého Martina nám tak dává prostor pracovat s logotypem a vizuální identitou ve výrazně širším spektru použití a na více barevných podkladech. 

S respektem k originálu sochy boha Radegasta přejímáme prvky z jeho sochy a posouváme je do moderního vizuálního jazyka.

Originál sochy Radegasta je umístěn na radnici Frenštátu pod Radhoštěm a neodmyslitelně tak k městu patří. 

Kombinací písmen vytváříme novodobou runu, podobnou těm na opasku pohanského boha Radegasta. 

Znak, který je srozumitelný jen zasvěceným. Symbol, jehož význam chápe každý z Frenštátu. Tajné znamení, které přečte jen ten, kdo je z Frenu.

Primární barevnost odkazuje na stávající barvy města Frenštát pod Radhoštěm a přidává moderní doplňkové barvy pro jeho oživení. 

Vybrané písmo ladí s ostrostí symbolů inspirovaných sochou Radegasta, jež identita využívá. 

Design: Eva Poštulková

Idea making: Adam Ondráček

Art direction: Markéta Steinert

Previous
Previous

Institut Puls