SLOWATCHES

Screenshot 2019-02-06 at 14.39.04.png
 
 

Slowatches - hodinky, které vám pomáhají zpomalit. Než jsme ale s designérkou Markétou Steinert mohli tyto hodinky navrhnout, vedla k nim a značce Armodd cesta plná strategického uvažování.

Armodd je značka, za kterou stojí náš dlouholetý klient, e-shop s chytrými hodinkami Smartomat.cz. Majitel Smartomatu chtěl vytvořit novou, prémiovou značku, jež bude produkovat hybridní hodinky se švýcarskými strojky. Vše zbývající bylo na nás. A ambice byly velké - první rok český trh, druhý rok středoevropský a do čtyř let celoevropský.

Niche

Na základě analýzy trhu, cílové skupiny a produktového portfolia dostupného v té době na trhu jsme klientovi doporučili, aby produkt i značku přizpůsobil skupině produktivních žen bez dětí. Na trhu v té době totiž existovaly především produkty, které do popředí stavěly technologické přednosti a nikoliv design.


Vlastní kategorie

A právě to se ukázalo být jádrem problému. Drtivá část produktů na trhu se prezentovala jako chytré hodinky, jež staví na odiv své mnohačetné funkce a dávají vám možnost být neustále připojeni.

První mantinel značky by tedy  jasný: vyrábíme chytré doplňky, nikoliv hodinky. Dopředu stavíme design a nikoliv funkci.

Druhý, zásadní mantinel vyplynul jak z funkcionality samotných Slowatches, tak z klíčového insightu v cílové skupině. Pokud se zaměřujeme na mladé lidi (ženy) v produktivním věku mezi školou a rodinou, opravdu chtějí být neustále připojeni?

Na základě analýzy našich behaviorálních expertů se ukázalo, že víceré reporty ukazují výrazný nárůst používání smartphonu v mladé generaci. Jenom mezi lety 2016 a 2018 se průměrná doba strávená denně na telefonu zvedla z 220 na 270 minut denně. Pokud by to takto pokračovalo denně, budeme v roce 2025 trávit na telefonu 13 hodin denně.

Zároveň se ale ve výzkumech objevuje narůstající míra úzkosti a FOMO (“fear of missing out”). To se projevuje například tím, že během zmíněných dvou let se počet odemknutí telefonu za 1 den zvedl z 56 na 73. Přičemž doba strávená na telefonu po jednom odemčení se razantně snížila. Výzkumy i ukázaly sebereflexi jeho účastníků - přes 60% účastníků očekávalo, že čas, který stráví na telefonu bude kratší. Zároveň jenom 40% z nichs e pokusilo nějak upravit své chování. Funkce, které omezují čas na smartphonu aktuálně zavádí Android i iPhone.

Rozhodli jsme se tedy z Armoddu udělat značku, která bude velebit JOMO nebo-li “joy of missing out”. Kdo a co je tedy Armodd?

Small czech company founded by several designers and marketing folks, slow food eaters and life observers. We design and produce watches and smart accesories, which help people to slow down.
— We are Armodd

Jak jsme vás varovali, jsme trochu jiní a toto je jedno z našich přesvědčení, na základě kterého jsme stavěli značku Armodd:

NEDĚLEJTE FIRMY, VYTVÁŘEJTE ORGANIZACE

Dobře. Takže jaký je v tom rozdíl? Naše definice firmy zní, že jejím jediným účelem je vytvářet zisk jejímu majiteli.

Ovšem, organizace může také přinášet zisk jejímu majiteli. My si akorát myslíme, že by měla stejně tak mít přínos široké společnosti nebo komunitě.

S tímto na mysli jsme přesvědčili majitele Armoddu aby věnoval ČTVRTINU ZISKU na kauzy spojené se stressem, pracovním vyhořením a workholismem. Protože kdo jiný než hodinky by nám měli připomenout, že náš vlastní čas je to nejhodnotnější co máme. Na základě toho vznikl i klíčový claim:

ARMODD

YOU HAVE TIME, NOW.

 
 

Pro Armodd jsme namodelovali rovněž Archetyp, Tone of Voice a jednotlivé touchpointy značky.

tone of voice armodd.gif
Screenshot 2019-02-06 at 15.04.13.png
 

Claim Armoddu je jednoduchý a instruktážní: You have time, now. Teď máš čas. Tak ho užívej, protože to je jediná nenahraditelná surovina.

Základní logotyp a symbol pak vzniknul z minimalistického přístupy k písmenu A, jeho převrácení a složení do tvaru přesýpacích hodin. Ultimátního symbolu pro čas, o kterém celá značka je.

 
armodd logo.gif
 

Jako brand ambassadora jsme chtěli vybrat “nemodelku”. A tak volba padla na Trang Do Thu, marketérku a členku Forbes 30 pod 30.

 
 

Nší hlavní cílovou skupinou byli mladé ženy v produktivním věku. Přesto jsme vytvořili i jeden unisexový model.

Když se podíváte blíže, uvidíte na hodinkách ještě menší ciferník. Ten ve skutečnosti funguje jako notifikace a ukazuje, zda vám zrovna přišla zpráva, někdo telefonuje apod. To co dělá Slowatches unikátní je ale možnost filtrovat notifikace podle typu kontaktu či zdroje. Co je důležité? Email od šéfa ve čtyři odpoledne? Těžko. Telefonát od mámy ve 2 ráno? Určitě.

Hodinky nejsou nijak brandované. To má svůj důvod - značka Armodd není statusová a chtěli jsme přitáhnout zákazníky, pro které je na prvním místě design a ne status značky. Na vnitřní stranu jsme jako amulet ale umístili rčení či citáty, které nositele hodinek motivují k tomu zacházet s vlastním časem opatrněji. Podívejte se:

 
 
Všechny problémy lidstva pramení z lidské neschopnosti sedět potichu sám v místnosti.
— Blaise Pascal
 

Potřebujete vytvořit značku? Ozvěte se nám!

Kdo stál za Slowacthes? Podívejte se: