NÁRODNÍ HŘEBČÍN V KLADRUBECH

Národní hřebčín Kladruby nad Labem představuje jeden z nejstarších hřebčínů na světě.

Zároveň domov nejstaršího původního českého plemene koní - koně starokladrubského. Posláním Národního hřebčína je pečovat o hřebčín v Kladrubech nad Labem a hřebčín ve Slatiňanech, s cílem udržet kontinuitu tradice chovu starokladrubského koně v Kladrubském Polabí a v krajině Slatiňansko - Slavicka, uchovat jedinečnou hodnotu hřebčína a vzájemnou symbiózu člověka s okolní charakteristickou scenérií pro budoucí generace. Snahou Národního hřebčína je rozvíjet zdejší kulturní bohatství, navazovat hodnotnou spolupráci s institucemi a jednotlivci a prezentovat hřebčín pro návštěvníky z celého světa.

Starokladrubský kůň i v současné době plní svojí původní roli ceremoniálního koně a to zejména na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku. Starokladrubští koně se skvěle hodí pro soutěžní spřežení a klasickou drezuru. 

marketa_steinert_skop_borecky_brabec_8_2.jpg

Centrálním motivem je velké písmeno K, které odkazuje k výžehu, kterým se označovali starokladrubští koně již za Rakouska-Uherska a symbolizuje návrat ke kořenům. Představení vizuální identity je dalším z kroků, kterým míří Národní hřebčín Kladruby nad Labem k zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Po náročném projektu rekonstrukce objektu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který trval jeden a půl roku tak přichází další krok a to nové logo a vizuální styl. “Základem vizuálního stylu je logotyp v podobě patkového písmena K, jež se odedávna objevovalo jako výžeh pro označení starokladrubských koní,” vysvětluje podobu stylu designér Vítek Škop a Markéta Steinert dodává: “Korunka nad písmenem K je pak odkazem ke královskému původu hřebčína. Symbol jsme převzali z heraldických tradic například na lemování císařských vlajek a upravili jej do moderního stylu.”

marketa_steinert_vitek_skop_12.png

Právě na minimalistický styl logotypu navazují výrazné fotografie kladrubských koní od fotografů Patrika Boreckého a Tomáše Brabce. Právě kombinace výrazných černobílých fotografií a logotypu tvoří vyvážený vizuální styl Národního hřebčína Kladruby nad Labem. “Fotografie jsme koncipovali v černobílých variantách - především jako odkaz k dvěma druhům kladrubských koní, které se liší černou a bílou barvou. Vzhledem k tomu, že “kladrubáci” se užívali pro slavnostní spřežení a tažení císařských kočárů, fotili jsme je v typickém pozici se skloněnou hlavou (tzv. na kolmici)” říkají Patrik Borecký. “Chtěli jsme najít nový styl zachycení koní a vyhnout se kýčovitému pohazování hřívou na sluncem zalité pastvině” dodává s úsměvem Tomáš Brabec.

hrebcin-kladruby-logo-10-1140x761.jpg
hrebcin-kladruby-logo-04-1140x651.jpg

In 1563 the Emperor Maxmillian II of Habsburg founded a stud farm in Kladruby nad Labem and in 1579 his successor, Emperor Rudolph II of Habsburg granted it a charter as the Imperial Court Stud Farm. Kladruber Horses were together with the most famous "Lipizzans" were the most prized horses in the Austro-Hungarian Empire. One of Kladruber Horses, a four-year-old breeder Favory Alta XXI, was given to Prince William as a wedding gift from the Czech Republic.

hrebcin-kladruby-logo-06-1140x717.jpg
hrebcin-kladruby-logo-07-1140x806.jpg

Potřebujete nové logo nebo vizuál? Ozvěte se:

Podívejte se, kdo se na projektu podílel: